Perustelut
Laitilan Jyske pesäpallo ry ja Suomen Pesäpalloliitto järjestävät alle 10-vuotiaiden pesäpallojuniorien valtakunnallisen Naperoleirin Laitilassa 2.–6.8.2027. Naperoleirille osallistuu joukkueita ympäri Suomen ja se on ko. ikäluokkien päätapahtuma vuonna 2027. Järjestäjän tavoitteena on saada leirille noin 100 joukkuetta, noin 1 200 pelaajaa, noin 350 joukkueiden toimihenkilöä ja noin 120 tuomaria. Lisäksi Laitilaan arvioidaan saapuvan noin 2 500 kannustajaa päivittäin. Leirin arvioitu kokonaiskävijämäärä on noin 4 000 henkilöä päivässä.
Naperoleirin tavoitteena on tarjota lapsille valtakunnallinen liikuntatapahtuma, vahvistaa Laitilan tunnettuutta ja myönteistä imagoa lasten, nuorten ja liikunnan tukijana sekä edistää alueen elinvoimaa. Hakemuksessa leirin aluetaloudellisen vaikutuksen arvioidaan olevan yli miljoona euroa. Paikallinen elinkeinoelämä hyötyy järjestäjän hankinnoista sekä erityisesti leiriläisten ja kannustusjoukkojen kuluttamista palveluista.
Laitilan Jyske pesäpallo ry on anonut kaupungilta seuraavaa tukea:
- Pesäpallokäyttöön soveltuvia kenttiä sosiaalitiloineen ja varusteineen käyttöön veloituksetta.
- Kenttiä ovat Laserkeskus Areena, Tuunan kenttä, Keskusurheilukenttä, Valkojärven kenttä ja Palmusen puisto, sekä Soukaisten, Kodjalan, Suontaan, Leinmäen ja Salon koulujen kentät. Tarkka kenttätarve tarkentuu myöhemmin.
- Jyrääminen, kastelu/suolaus ja tasaus, rajojen tupsutus ennen leiriä sekä kenttien varustus kuntoon. Leirin aikana kenttien lanaaminen aamuisin ennen otteluita. Päivisin talkoolaiset avustavat kenttien huoltotoimenpiteissä yhdessä kaupungin kenttähenkilökunnan kanssa.
- Kenttäalueiden yleisilmeiden kuntoon laittaminen, on osa Laitilan positiivista näkyvyyttä.
- Laitilan Kaupungin tilat käyttöön veloituksetta
- Tiloja ovat Varppeen koulu, Kappelimäen koulu, Opistotalo, Winnova-hallintorakennus, Urheilutalo ja Finnlamex-halli
- Majoitukseen soveltuvat luokka-, liikunta-, sosiaali-, WC- ja suihkutilat sekä siivousvälineet ja WC -paperit. Keittiö ja ruokala sekä ruokailuvälineet leirin ajaksi pesäpalloleirin käyttöön.
- Laitilan kaupungin henkilöstöä käyttöön leirin ajaksi veloituksetta. Ensisijaisesti seuraavaa henkilöstöä koko leirin ajaksi.
- Keittiöhenkilökunta 4 ruokailua/pvä (pl. ma 3 ja pe 2 ruokailua)
- Siivoushenkilökunta
- Suihkut, WC:t, yleiset tilat - ei luokkia leiripäivien aikana
- Kiinteistöjen hoidon henkilökunta
- Kenttähenkilökunta
- Markkinointituki 10.000 euroa Naperoleiriin 2027
- Laitilan kaupunki on yksi leirin pääyhteistyökumppaneista
- Yksinoikeus leiriorganisaation ja talkoolaisten paitoihin
- Tämä korvaus kohdennetaan markkinointiin ennen leiriä sekä leirin aikana. Leiriä markkinoidaan valtakunnallisesti, mutta teemme myös toimenpiteitä, jotta leirin aikana koko kaupungilla on mahdollisuus näyttää parastaan ja kaupunkilaiset ovat osa tapahtumaa.
- Tällä korvauksella pyritään maksimoimaan leirin aikana paikallisen elinkeinoelämän hyötyminen leiristä. Leiriorganisaation ennakkotyö paikallisen elinkeinoelämän kanssa, jotta leirin aluetaloudelliset vaikutukset olisivat mahdollisimman suuret ja tunnettuus lisääntyisi.
- Kaupungin näkyminen yhteistyökumppanina mm. kumppanitapaamisen/-ten myötä.
- Laskutus 50% 30.4.2027 ja 50% 31.7.2027
- Laitilan kaupunki kustantaa leiriorganisaation ja talkooväen käyttöön 400 kpl t-paitoja Laitilan Kaupungin logolla ja/tai sloganilla sekä alueleirin logoilla sekä leirisloganilla.
- Seura ja kaupunki päivittävät yhdessä palo- ja turvallisuussuunnitelmat sekä majoitusluvat. Lisäksi tehdään yhteinen suunnitelma leirin aikaisista pysäköintikäytännöistä kaupungin alueella.
Päätösehdotus
Esittelijä
-
Lauri Kattelus, kaupunginjohtaja, lauri.kattelus@laitila.fi
Kaupunginhallitus päättää myöntää Laitilan Jyske pesäpallo ry:lle sen hakeman tuen edellä esitetyssä laajuudessa.