Tekninen valiokunta, kokous 28.1.2026

§ 10 Vastaus vihreiden valtuustoryhmän valtuustoaloitteeseen koskien Laitilan ilmasto-ohjelman toimenpiteiden resurssointia (lisäpykälä)

LAIDno-2025-728

Aikaisempi käsittely

Perustelut

Kaupunginvaltuutettu Riikka Wessman esitti Vihreiden valtuustoryhmän kirjallisen valtuustoaloitteen, joka kuuluu seuraavasti: 

''Ilmasto-ohjelman toimenpiteiden resurssointi

Laitilan kaupungin strategiaan on kirjattu, että Laitila kantaa kokoaan suuremman vastuun ja näyttää muillekin ennakkoluulottomasti esimerkkiä ympäristön kannalta kestävissä ratkaisuissa. Tämä on hieno strateginen tavoite ja toteutuessaan tuo Laitilalle positiivista julkisuutta ja lisää osaltaan Laitilan houkuttelevuutta asuinpaikkana.  

Laitilassa on keväällä 2025 saatu valmiiksi ilmasto-ohjelma, mikä laadittiin Ukipolis Oy:n toteuttamana yhteishankkeena Uudenkaupungin kanssa, ympäristöministeriön hankerahoituksella.  

Laitilan ilmasto-ohjelma tähtää 80 % kasvihuonekaasupäästöjen vähennykseen vuoteen 2030 mennessä, vuoden 2007 tasosta. Laitila on asettanut tämän tavoitteen vuonna 2013, eli 12 vuotta sitten.   

Ilmasto-ohjelmassa todetaan, että saavutettu ura ei riitä vuodelle 2030 asetettuun kasvihuonekaasupäästöjen vähennystavoitteeseen. Vuoteen 2023 mennessä päästöt ovat vähentyneet 21,4 %. Tavoitteen saavuttamiseksi tarvittaisiin lisätoimia erityisesti liikenteen, maatalouden ja työkoneiden sektorilla. 

Keväällä 2025 valmistuneessa ilmasto-ohjelmassa on annettu toimenpidesuosituksia ilmasto- ohjelman eteenpäin viemiseksi. Ensimmäisenä suosituksena on, että tunnistetaan ja aikataulutetaan ne toimenpiteet, jotka on aloitettava jo seuraavan talousarvion aikana. Huolehditaan, että näille toimenpiteille varataan riittävä rahoitus ja resurssit.  

Valtuutetuille pidetyssä talousarvioseminaarissa kävi ilmi, että ilmasto-ohjelman toimenpiteiden tunnistamiseen ja aikataulutukseen ei ole varattu rahoitusta kaupungin budjetista. Työ on pyörinyt nyt hankerahoituksen varassa. 

Vuoden 2026 talousarvion laadinta ja taloussuunnitelma vuosille 2026–2028 on tulossa tällä viikolla hallituksen käsittelyyn. Jotta voimme strategian mukaisesti olla esimerkkinä muille kunnille 
ympäristövastuun toteuttamisessa, on tähän työhön varattava resurssi kaupungin budjettiin.  

Sen lisäksi, että budjettiin varataan rahoitus ilmasto-ohjelman ehdotusten toimeenpanemiseksi, esitämme, että ilmasto-ohjelman toimenpiteiden seurantaa aletaan tehdä kaksi kertaa vuodessa. Kun seuranta on säännöllistä ja avointa, tehdään ilmastotyötä näkyväksi ja pystytään paremmin reagoimaan ja pääsemään asetettuihin tavoitteisiin. Avoimen, seurattavan ja ymmärrettävän ilmastopolitiikan myötä, on helpompi kannustaa siihen osallistumiseen.''

Ehdotus

-

Päätös

Kaupunginvaltuusto merkitsi tiedoksi em. valtuustoaloitteen lähettäen sen samalla kaupunginhallitukselle asianmukaista valmistelua varten.

Perustelut

-

Ehdotus

Esittelijä

Lauri Kattelus, kaupunginjohtaja, lauri.kattelus@laitila.fi

Kaupunginhallitus toteaa,​ että otsikossa mainitun valtuustoaloitteen valmisteluvastuu on teknisellä johtajalla.

Kaupunginhallitus lähettää aloitteen kaupunginvaltuustolle ennen valmistelun aloittamista lähetekeskustelua varten.

Päätös

Ehdotus hyväksyttiin. 

Perustelut

-

Ehdotus

Kaupunginvaltuusto käy aloitteesta lähetekeskustelun.

Päätös

Ehdotus hyväksyttiin.

Valmistelija

  • Mika Raula, tekninen johtaja, mika.raula@laitila.fi

Perustelut

Vihreiden valtuustoryhmä on jättänyt valtuustoaloitteen, koskien ilmasto-ohjelman resurssointia. Laitilassa on laadittu ilmasto-ohjelma, mikä valmistui viime vuonna. Alun perin ohjelman laadintaa kunnilta velvoitettiin lainsäädännön kautta, mutta velvoite poistettiin myöhemmin. Laitila päätti kuitenkin laadituttaa ohjelman yhteistyössä Ukipoliksen ja Uudenkaupungin kanssa. Ohjelma hyväksyttiin kaupunginvaltuustossa 24.3.2025. Ohjelman pohjalta tilattiin vielä selvitys esitettyjen toimenpiteiden toimeenpanosta eli käytännön toimenpiteistä.

Ilmasto-ohjelma koskettaa kaikkia kaupungin toimialoja. Useita toimenpiteitä käsitellään jo osana olemassa olevaa toimintaa. Laitila on ollut Hinku-kuntana lähes alusta alkaen. Monessa asiassa Laitila on ollut jopa edelläkävijä. Aurinkoenergian käyttö rakennuksissa aloitettiin laajemmassa mittakaavassa jo yli kymmenen vuotta sitten. Kaupungilla ei ole enää yhtään fossiilisilla polttoaineilla lämmitettävää rakennusta. Katuvaloissa on siirrytty jo lähes täysin led-valaisimien käyttöön. Kiinteistöjen energiatehokkuuksiin on panostettu suunnitemallisesti. Esimerkkejä löytyy. Tämä ei tarkoita sitä, etteikö uusia toimenpiteitä tarvittaisi. Laitilan kaupunki ei valitettavasti tule saavuttamaan hinku- tavoitteita, sillä päästöjen lähtötaso on niin alhainen.

Etenkin toimenpideohjelma sisältää paljon sellaisia toimenpide-ehdotuksia, että sen toteutus vaatii keskustelua ja erillisiä päätöksiä. Toimenpideohjelma tullaan käsittelemään rakennus- ja ympäristölautakunnassa ja edelleen muissa tarvittavissa toimielimissä. Käsittelyjen jälkeen voidaan hyväksyttyjä esityksiä toimeenpanna. Ennakkoon voidaan ajatella haasteellisimmiksi nousevan metsien hoitoon ja hakkuihin liittyvät toimenpiteet. Henkilöresurssien lisääminen pelkästään ilmastotyöhön nykyisen säästöohjelman aikana on mahdotonta.

Aloite on jätetty kaupunginvaltuustossa marraskuussa 2025, joten sitä on ollut mahdotonta huomioida vuoden 2026 talousarvion valmistelussa. Ilmasto-ohjelman toimenpiteiden resurssointia tullaan käsittelemään tämän vuoden aikana ja tullaan ottamaan huomioon tulevissa talousarvioissa päätösten mukaisesti. Lisämäärärahaa ei tulla hakemaan ilman tietoa erillisten toimenpiteiden kustannusvaikutuksista. Useilla esityksillä on merkittäviä sivuvaikutuksia hyvien lisäksi.

  

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Mika Raula, tekninen johtaja, mika.raula@laitila.fi

Tekninen valiokunta toteaa vastauksenaan kaupunginhallitukselle ja edelleen kaupunginvaltuustolle, että aloitteen Ilmasto-ohjelman resurssoinnista tullaan käymään vuoden aikana keskustelua, mikä tullaan huomioimaan tulevissa talousarvioissa.